כלב קולישריפת חימר

כלב קולי הוא אחד הגזעים העתיקים בעולם. חושבים שהובא לאנגליה ע"י הרומאים במסעותיהם וכיבושיהם, ואכן תורתו מזכירה במעט את כלב ההרים הברני השוויצרי שאף לו מוצא רומאי. הרומאים נהגו לקחת עמם עדרי כבשים במסעותיהם אשר שימשו להם מקור הספקת מזון טרי. כדי לרעות את הכבשים נקקו לכלבי רועים. השם קולי בא משם גזע כבשים סקוטי ופירו בסלנג הסקוטי השחור, דהיינו כבשים שחורות. לקולי הבעת פנים מיוחדת המקנה לו יופי אציל, אותו יש לזקוף בעיקר לצורת האוזן הזקופה למחצה, וכן עניים גדולות ויפות.

תחילה גידלו כלבים בעלי פרווה שחורה, אך לאחר מכן נוצרו הצבעים האחרים כגון החום והלבן. הכלב קולי זכה בפופולאריות רבה לאחר הקרנת הסרט "לסי שובי הביתה" ואמנם זהו גזע המצטיין בפיקחות רבה וקל מאוד לאילוף. באנגליה זכה הגזע לעידודה של המלכה ויקטוריה אשר בשנת 1860 הופיעה בתחרות כלבי קולי בבלמורל אשר בסקוטלנד.

בשביל לגדל כלב קולי אינך צריך תריסר ילדים או עדר של כבשים, אך במידה וביתך מבורך בילדים או שלרשותך עדר כבשים, הכלב קולי שלך יהיה מאושר. כלב קולי הוא אינו כלב שמירה לפי המשמעות הרגילה של המילה, אף על פי שכלב זה טופח להיות כלב רועים. אולם אם תנסה לאיים על עדרו אם אילה כבשים או ילדים תגלה שאותו כלב קולי טוב מזג הפך לפתע לנמר. בדרך כלל כלב קולי הוא כלב טוב מזג, מלא רגש ו"פטפטן", אם כלבים היו יכולים לדבר, הרי שקולי לא היה מפסיק לרגע.
אם אתה רוצה כלב הגנה, תהיה זאת שגיאה לאמץ כלב קולי. כלב קולי יגן בנאמנות רק על מה שלפי דעתו ראוי הוא להגנה. הבית וחפצי החן שבו אינם מעניינים אותו, רק בני המשפחה שלדעתו הם "עדרו". הוא יגן גם על חתול הבית ועל כל בעל חיים אשר בבית.
אין כלב קולי זקוק לאימון ולאילוף כדי לשמור על הילדים, אצלו זה עיניין שבטבע. אין מראה טיפשי ממראה אדם, המנסה לאלף כלב קולי להתקיף. אין הוא מתאים לזה בגלל מזגו.

 
בורדר קולי